Publicerad
2007-12-03
Stort intresse för Hollo
Hollo är en unik ungdomssatsning i Norrbotten, Västerbotten och Västernorrland.

Med Hollo-kortet kan ungdomar som fyllt 20 men inte 26 år resa med buss inom länen och över länsgränserna på ett och samma kort . Målet med ungdomssatsningen är att öka bussåkandet hos ungdomar i åldern 20-25 år.

Ungdomskonceptet har arbetats fram tillsammans med SLTF och fungerar i hela Norrland. Hollo-kortet fungerar som ett vanligt busskort men ger 25 procents rabatt på busspriset när man laddar resor. Länstrafiken Norrbotten och Luleå Lokaltrafik har valt att addera lokala mervärden i form av rabatter på exempelvis teaterbesök eller tidningsprenumerationer till kortet.

– Vi måste försöka behålla ungdomarna i kollektivtrafiken. Den här gruppen har inte haft någon rabatt tidigare och man har betraktat dem som vanliga vuxna resenärer, berättar Elisabeth Eriksson, marknadsansvarig på Länstrafiken Norrbotten.

– Det har inte varit några problem att hitta partners. Vi har både tidsbegränsade och långsiktiga partners, berättar Elisabeth Eriksson. Framöver kommer alla länen att kunna samarbeta kring fler mervärden över länsgränserna.

”Hollo” är ett tornedalsfinskt uttryck för något som är lite tokigt och lite galet. Vi har försökt bygga kampanjen kring detta, förklarar Elisabeth Eriksson.

I juni lanserades konceptet och under hösten har marknadsföringen intensifierats. Luleå Lokaltrafik och Länstrafiken Norrbotten har valt att samköra sin kampanj. Bland annat har man lanserat en särskild hemsida för satsningen, och i Luleå lokaltrafik körs en kampanjbuss.

Läs mer om ungdomssatsningen Hollo på www.hollo.se.