Arlandas utsläppstak har nåtts. Kommunen anser dock att det både går att klara utsläppstaket och att utöka handeln inom området. Därför föreslår kommunen idag statliga åtgärder och ett tolvstegsprogram där kollektivtrafiken till och från flygplatsen är en betydande faktor.
- Regionens arbetsmarknad och ekonomi är beroende av Arlanda, liksom hela Sveriges utveckling. En framtid där Arlanda tvingas krympa istället för att växa gör mig djupt bekymrad. Jag kräver att staten tar sitt ansvar och vidtar åtgärder som gör att vägtrafikens andel av utsläppen minskar radikalt, säger Anders Johansson (s) i ett pressmeddelande från kommunen idag.
När tredje banan på Arlanda öppnades var det med krav på att utsläppen av koldioxid och kväveoxid inte fick överstiga 1990 års nivå, men en färsk rapport från LFV till Länsstyrelsen visar att utsläppstaket passerades redan under 2007. Utsläppstaket får inte överskridas från och med 2011.
Utsläppet för planerade verksamheter enligt planförslaget beräknas utgöra ungefär 1,3% av det tillåtna utsläppet. Kommunen anser dock att det går att både klara utsläppstaket och att utöka verksamheterna inom terminalområdet enligt planförslaget om kollektivtrafiken till flygplatsen förbättras.
Bland annat föreslår kommunen att statens delaktighet måste öka och i de tolv förslagen anges bland annat att konkurrensen för tågtrafiken till Arlanda bör ökas, ombyggnationen av korsande spår söder om Märsta bör tidigareläggas, samt att användningen av miljövänligt bränsle inom busstrafiken i området bör öka.
Läs hela pressmeddelandet här: www.newsdesk.se.