Lasse Åberg kommer att stå för den konstnärliga utformningen av priset som kommer att delas ut i Visby under Almedalsveckan.
Företag kan bli utsedda antingen genom egen nominering eller genom andras förslag. Sista dag att nominera är den 1 juni och vinnaren kommer att utses av en utomstående och oberoende jury.
Kriterierna för att vinna Pegasuspriset lyder: ”Det transportföretag som under 2007 bidrog mest till att säkra en hållbar utveckling ur såväl miljömässiga som ekonomiska och sociala aspekter”.
Ytterligare information finns på hemsidan www.transportfakta.se.
TransportNäringen i samverkan består av TransportGruppen med sina åtta förbund i samarbete med Branschföreningen Tågoperatörerna, Svenska Bussbranschens Riksförbund, Svenska Lokaltrafikföreningen (SLTF), Svenska Petroleum Institutet, Svenska Taxiförbundet, Svenskt Flyg och Sveriges Åkeriföretag.