Västtrafik sätter in en extrabuss som kör pendlare mellan Mölndal och Volvo. Västtrafik förstärker också busstrafiken från Centralstationen mot Volvo.
Reparationerna av Älvsborgsbron kommer att pågå under perioden 12 april–31 augusti. Under dessa veckor kommer ett körfält i varje riktning att vara avstängt. Med bara två körfält öppna förväntas mycket stor påverkan på trafiken under rusningstid. Restiden från Frölunda till Hisingen över Älvsborgsbron kan komma att öka med 30 minuter.
För att attrahera dem som vanligtvis kör bil, har Västtrafik tillsammans med Vägverket skapat en extra busslinje, linje 770 mellan Mölndal och Volvo. Tiderna är anpassade till pendeltåg och arbetstider på Volvo. I anslutning till hållplatserna Åby fritidscentrum och Radiomotet finns gratis pendelparkeringar för dem som vill ta bilen en del av sträckan.