Publicerad
2008-12-11
Skånetrafiken bygger om plattformar
Som ett led i projektet 50-11 bygger Skånetrafiken om flera plattformar. Nu är det Hjärups tur.

Som ett led i projektet 50-11 börjar i mitten av december ombyggnationen av plattformar i Hjärup. Plattformarna förlängs för att längre tåg ska kunna stanna.


Arbetet i Hjärup pågår till mitten av februari. Under ombyggnationen kommer plattformarna att förlängs och ny belysning samt nya högtalare att installeras. Nya bänkar och informationsskyltar sätts upp och det byggs nya ramper mellan en gång- och cykeltunnel och plattformarna. Dessutom kommer antalet p-platser på pendlarparkeringen att utökas.


Trafiken kommer inte att påverkas, däremot kan det bli lite rörigt på plattformarna. Ombyggnaderna är ett led i projekt 50-11.


Projektet 50-11 som syftar till att bygga om plattformarna på 50 stationer till 2011 är ett samarbete mellan Banverket, Skånetrafiken och Region Skåne. Eftersom det inte får plats fler tåg på spåren innan järnvägen byggts ut ytterligare, är en lösning att tills vidare förlänga plattformarna så att längre tåg med fler sittplatser kan stanna.


Totalt lägger Banverket 200 miljoner kronor och Skånetrafiken 100 miljoner kronor på ombyggnaderna. Några kommuner hänger på projektet och bygger bland annat rampanslutningar, pendlar- och cykelparkeringar.


Ombyggnaden i Hjärup kostar cirka sex miljoner kronor. Staffanstorps kommun deltar i ombyggnationerna i Hjärup och bygger en ny ramp och fler p-platser.


Tio stationer är redan ombyggda. Efter Hjärup står Gunnesbo på tur i slutet av mars.