Publicerad
2008-10-27
SKL arrangerar seminarium om OPS
SKL bjuder in till seminarium om OPS och partnerskapslösningar inom infrastrukturområdet den 25 november.

Sveriges Kommuner och Landsting (SKL) bjuder in till seminarium om OPS och partnerskapslösningar inom infrastrukturområdet. Seminariet äger rum den 25 november i SKL:s lokaler i Stockholm. Under seminariet får vi möjlighet att diskutera vad som är på gång, ta del av varandras erfarenheter och kunskap samt knyta kontakter.


Anläggningsmarknaden karaktäriseras av en låg produktivitetsutveckling. Kommunerna är tillsammans med staten stora beställare inom infrastrukturområdet. Frågan är vad som kan göras för att öka effektiviteten inom sektorn och få ut mer infrastruktur med högre kvalitet för pengarna.


Under de senaste åren har det talats mycket om offentlig-privat samverkan (OPS) dessutom har vi sett utvecklingen mot andra partnerskapslösningar och entreprenadformer.


Programpunkter för seminariet är bland annat:

 

  • Introduktion till PPP/OPS – Linda Andersson, Ernst and Young
  • Regeringens syn på OPS och effektiviteten inom branschen –­ Hans Brändström, Näringsdepartementet
  • Aktuellt från Vägverket och Banverket
    Hur kan anläggningsbranschen förnyas? – Åsa Söderström Jerring, FIA
  • Hur bidrar OPS till bättre effektivitet? – Jan-Erik Nilsson, VTI
  • Kommunernas arbete med partner­skapslösningar, samfinansiering och funktionsentreprenader – Örjan Eriksson, SKL och Petra Offrell, Ramböll Management
  • Varför blev Djurgårdsbanan ett OPS-projekt? – Gunilla Glantz, SL
  • Höghastighetståg med nya reseterminaler – förslag till modeller för genomförande och finansiering – Gunnar Malm, Arlandabanan Infrastructure AB
  • Resecentrumplanering kring Ostlänken – Per Sandström, Nyköping-Östgötalänken AB, Anders Björklund, Öhrlings PricewaterhouseCoopers

Anmälan och mer information
Anmälan göras via www.skl.se/kalender, sök på seminariets namn eller datum. Sista anmälningsdag är den 11 november och antalet platser är begränsat.

 

Läs mer på www.skl.se.