Publicerad
2010-04-20
Invigning av trafik på Tjustbanan med nya fordon
Lördag den 5 juni återinvigs tågtrafiken mellan Västervik och Linköping, den så kallade Tjustbanan.

I samband med invigningen kommer även de nya tågen att döpas och från och med måndag den 7 juni börjar tågen trafikera sträckan.

Under lördagen sker invigningsresan mellan Västervik och Linköping med stopp i Åtvidaberg. De fyra nya tågen kommer också under lördagen att döpas i de tre kommunerna och kommunerna har själva lämnat namnförslag. Respektive kommun förärar själva dopen.

Visningarna sker i Linköping, Åtvidaberg och Västervik i anslutning till att tågen namnges. Den officiella invigningen av tågen och trafiken sker i Västervik, där samtliga tåg samlas.

I samband med att tågtrafiken åter kommer igång på Tjustbanan den 7 juni övertar Kalmar Läns Trafik AB ansvaret för trafiken och fordonen. Detta beroende på att majoriteten av trafiken, cirka 70 procent, sker inom Kalmar län. Samtidigt påbörjas ett förändringsarbete för att utveckla Stångådals- och Tjustbanans tågtrafiksystem.

När de nya tågen tas i bruk på Tjustbanan kommer de ordinarie Kustpilentågen, så kallade Y2-tåg, att vara tillbaka i full drift på Stångådalsbanan, sträckan Kalmar-Linköping. Förhoppningen är nu att de störningar som varit en tid på de bägge sträckorna ska vara borta.