Publicerad
2010-04-21
Norrtågs tidtabell för ”tjuvstarten” på Botniabanan klar
Den 30 augusti avgår det första tåget ifrån Örnsköldsvik mot Umeå på Botniabanan.

I och med detta ”tjuvstartar” Norrtåg den regionala dagtågtrafiken i
Norrland som kommer att ha stor betydelse för regionen, dess innevånare och besökare.

Fokus på pendling
Norrtåg har fokuserat på resor för arbets- och studiependling morgon och eftermiddag, måndag till fredag. Därutöver kommer det att finnas ett begränsat utbud under dag- och kvällstid.

Anledningen till att det inte blir någon helgtrafik det första året är att tågen måste underhållas och detta kommer att ske i Gävle då Norrtågs verkstad som ligger i Umeå blir klar först till trafikstarten i augusti 2011.

Därutöver kommer busstrafiken längs norrlandskusten att fortgå som vanligt under detta första år.


Två tåg trafikerar sträckan
Under det första trafikåret (”Tjuvstarten”) kommer Norrtåg att trafikera sträckan Umeå Ö- Hörnefors- Nordmaling- Husum- Örnsköldsvik med sju dubbelturer måndag-fredag.

Två tåg av typen Regina med 124 sittplatser kommer att trafikera sträckan med internet och toaletter ombord.

 
- Vår ambition är att vi redan från den 30 augusti 2010 ska ha full trafik igång men det finns fortfarande ett frågetecken för att fordon 2 hinner bli klart beroende på det nya signalsystem som ska installeras, säger Norrtågs trafikchef Olle Tiderman.


Detta berör två av de sju turerna och en eventuell försening bedöms
högst bli 2-4 veckor. Från 7 till 12 dubbelturer per dag.

När Ådalsbanan blir klar i augusti 2011 kommer fem helt nya tåg att sättas i trafik längs hela sträckan Umeå-Sundsvall.

 

Det kommer att bli 12 dubbelturer per vardag och en omfattande helgtrafik.

 

- Regionen Örnsköldsvik-Umeå kommer dock att få en bra tågtrafik redan i augusti 2010, säger Norrtågs marknadsutvecklare Lena Grelsson.

Det kommer att bli ”allmänhetens åkning” redan den 29 augusti då man kommer att kunna prova på den nya trafiken.

Information om hur man får biljetter kommer att presenteras på Norrtågs hemsida www.norrtag.se  den 31 maj. Här finns också information om den nya tidtabellen.