Publicerad
2010-03-31
DSB First vann upphandling i väst
DSB First vann upphandlingen av tågtrafik som ingick i upphandlingen ”Region- och pendeltåg i Väst 2010”.

Västtrafik, Hallandstrafiken och Jönköpings länstrafik har beslutat att skriva avtal med operatören DSB First Väst AB om den tågtrafik som ingår i upphandlingen ”Region- och pendeltåg i Väst 2010”.

Det nya avtalet, som startar 12 december 2010, innebär att resenärerna kan resa på Västtrafiks alla biljetter, vilket även kommer att förenkla byten.

- Våra avtal med SJ upphör och vi måste se till att våra resenärer har tåg att resa med i december, säger Mårten Ignell, affärsområdeschef för Västtrafiks regiontrafik och projektledare för upphandlingen. Därför har vi nu tecknat avtal med DSB First, som är det företag som utsågs till vinnare av upphandlingen i augusti 2009.

Avtalet skrivs även om det finns risk för att upphandlingen kommer att överklagas till kammarrätten.
- Att starta ny trafik tar tid. Ny personal måste anställas och fordon och övrig utrustning måste vara klara i december.

 

I samband med att DSB First i Väst AB tar över trafiken kommer alla olika biljettyper från Hallandstrafiken, Västtrafik och Jönköpings Länstrafik gälla fullt ut, även på Viskadalsbanan. I stora delar av regiontågtrafiken idag, är det bara Trafikhuvudmännens periodkort som gäller. Fortsättningsvis är det Trafikhuvudmännens enkelbiljetter som gäller.


Nya tåg, fler linjer och mer trafik
Upphandlingen omfattar totalt 11 olika linjer – både pendeltåg och regiontåg. Till att börja med kommer den nuvarande tågtrafiken att köras, men från och med i december 2012 när dubbelspåret Göteborg-Trollhättan-Öxnered ska vara färdigt ingår även den nya pendeltågslinjen mellan Älvängen och Göteborg. Samtidigt blir det också tätare trafik på regiontågen mellan Vänersborg-Trollhättan-Göteborg.

- Vi kommer redan från trafikstart att ha flera nya Reginatåg som ger en högre komfort och som tar fler resenärer. Det nya avtalet ger också möjlighet att öka trafiken med så mycket som 75 procent jämfört med idag, säger Västtrafiks VD Lars Backström. 

Fakta om trafiken och upphandlingen
Upphandlingen har gjorts av Västtrafik, Jönköpings Länstrafik och Hallandstrafiken. Den omfattar både pendeltåg och regiontåg, totalt 11 linjer. DSB First Väst AB tar över trafiken den 12 december 2010. Grundavtalet gäller till den 8 december 2018, men kan förlängas till som längst december 2020.

Upphandlingen överklagades till Förvaltningsrätten i början av september 2009, strax efter att DSB First utsetts till vinnare. Förvaltningsrättens dom kom den 16 mars och innebar att överklagan avslogs. Det är dock möjligt att överklaga Förvaltningsrättens dom till Kammarrätten.