Publicerad
2010-09-08
Trafikverkets beslut negativt för Östgötapendeln
Trafikverket, som tilldelar tågoperatörer avgångstider på stambanan, meddelar att Östgötapendeln inte prioriteras.

Trafikverket, som tilldelar alla tågoperatörer avgångstider på stambanan, meddelade på tisdagen att de har beslutat att prioritera annan trafik framför Östgötapendeln.

ÖstgötaTrafiken har under flera månader stridit för att få behålla Östgötapendelns avgångstider. Trafikverket har dock inte tagit hänsyn till de negativa effekter förändringarna kan få och diskussionerna mellan Trafikverket, ÖstgötaTrafiken och andra tågoperatörer slutade med att ÖstgötaTrafiken begärde en så kallad
tvistlösning.


Denna tvistlösning är alltså idag avgjord genom att Trafikverket imorgon kommer att förklara södra Stambanan genom Östergötland som överbelastad.


Detta innebär att Trafikverket då har rätt att ta beslutet om vilka avgångar som ska prioriteras. Tyvärr kommer de att tilldela SJ avgångstider till Östgötapendelns nackdel.


Trafikverkets beslut innebär att vissa pendeltågsavgångar kommer att flyttas. Pendeltågen kommer ibland att få vänta in annan nationell trafik som går genom länet. Detta kommer att innebära sämre avgångstider och längre restider för pendeltågsresenärerna och kommer också att få stor inverkan på busstrafiken.


- Det är tragiskt att Trafikverket nu har påbörjat nedmonteringen av Östgötapendeln, säger Paul Håkansson, vd för ÖstgötaTrafiken.

Ytterligare tågoperatörer är på väg in i takt med att tågtrafiken avregleras och under 2012 väntar vi ytterligare allvarliga försämringar.


ÖstgötaTrafiken är kritiska till Trafikverkets kortsiktiga planering.
- Vi har gjort vad vi kan inom ramen för nuvarande system. Trafikverkets regler är inte anpassade till de intressekonflikter som vi nu kan se framför oss, menar Paul Håkansson. Inför framtiden behöver vi nu kraftfullt stöd från landstinget, kommunerna och regionförbundet Östsam mot Trafikverket för att få till stånd ett
långsiktigt hållbart system för tilldelning av tåglägen.