Publicerad
2009-06-23
Slopad invändningsrätt ger ny trafik
Nu kopplas Swebus Express linjenät ihop med Europa när företaget börjar köra mellan Malmö och Trelleborgs hamn.

Swebus Express kunder kan köpa biljetter till Trelleborgs hamn för resor med avgång den 2 juli och framåt. Från Trelleborg kan resenärerna enkelt ta sig vidare med TT Lines och Scandlines färjor till Danmark och Tyskland.


– Detta innebär en klar förbättring för alla som reser från Trelleborg ut i Europa eller kommer från andra länder för att besöka Sverige, säger Ingvar Ryggesjö, pressansvarig för Swebus Express. Vi ser också ett ökat intresse för Sverige bland europeiska turister, inte minst på grund av att kronan är svag mot euron. Så därför tror vi att många kommer att åka till Sverige i sommar.


Tidigare har det inte varit tillåtet för Swebus Express att erbjuda resor mellan Trelleborg och Malmö på det här sättet.


– Vi är glada att Skånetrafiken nu släpper på invändningsrätten, vilket gör att vi för första gången kan erbjuda resenärerna bra bussförbindelser till och från Trelleborg, säger Invar Ryggesjö. Det är självklart bra både för miljön men också för våra kunder som nu kan välja kollektivtrafik hela vägen till färjan, säger Ingvar Ryggesjö.


Swebus Express bussar kommer att köra från Malmö till passagerarterminalen i Trelleborgs hamn och tillbaka minst fem gånger per dag, torsdag till söndag. Från Malmö kan resenärerna enkelt byta till busslinjer mot både Oslo och Stockholm. Tidtabellen gäller till och med den 23 augusti.