Fördubblingsprojektet vill lyfta fram goda exempel att visa upp för branschen och omvärlden – exempel som kan inspirera andra att följa efter. Som ett led i detta bjuder vi in till en tävling för goda exempel som avgörs vid den Nationella Inspirationsdagen på Berns salonger i Stockholm den 27 mars 2012.
OBSERVERA: Sista anmälningsdagen var den sista januari 2012.
Två kategorier
Ta chansen att visa upp vad ni åstadkommit för inspirationsdagens deltagare! Nominera goda exempel inom någon av följande kategorier:
• Goda resultat
Konkreta och synliggjorda effekter i förhållande till branschens mål att öka kundnytta, effektivitet, resande och marknadsandel samt mångfald och konkurrens inom kollektivtrafiken.
• Goda intentioner
Innovativa framtidsprojekt eller idéer som kan bidra till kollektivtrafikens utveckling och fördubblingsmålet.
Stora / små / enkla / komplexa
Era goda exempel kan vara stora som små, enkla som komplexa. De kan vara lösningar på framtida utmaningar eller nya lösningar på gamla problem. Det enda vi kräver är de ska utgöra exempel på gränslösa samarbeten* eller innovationskraft i branschen, att de genomförts i Fördubblingsprojektets anda och att de svarar mot intentionerna i den nya kollektivtrafiklagen.
Exponering på Berns Salonger
Skicka in era bidrag innan den 31 januari. Av de förslag som skickas in kommer Fördubblingsprojektet välja ut 8 goda exempel som exponeras på en mingelyta under inspirationsdagen. Där får ni chansen att berätta för deltagarna vad ni åstadkommit och varför just ert goda exempel är värt att uppmärksamma och sprida. Senast i slutet av av februari får ni reda på om ni gått vidare till finalen på Berns.
Presentationsfilm till vinnaren
Vinnaren utses av deltagarna på inspirationsdagen och priset är – förutom ära och berömmelse – en möjlighet att sprida kännedomen om det goda exemplet med hjälp av en kort presentationsfilm som visas på webben och vid branschens konferenser och utbildningssatsningar!
*Med gränslösa samarbeten menar vi att ha resenärens totala behovssituation för ögonen, att definiera vad resenären behöver och sedan lösa problemet tillsammans med de som gemensamt äger problemet.
Så här gör du för att nominera ett gott exempel.